485401-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Borås: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ramavtal avseende Qlik-kompetens
Referensnummer: 20/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Swedac använder Qlik Sense och behöver kontinuerligt stöd av konsulttjänster för nyutveckling och underhåll av befintliga appar.
Syftet med upphandlingen är att få tillgång till kvalificerade konsulttjänster på ett enkelt och kostnadseffektivt sätt.
Tjänsten innefattar förutom nyutveckling och underhåll även eventuella uppgraderingar och support/systemstöd vid behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen