485438-2018 - PlaneringSverige-Östhammar: Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4)
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skoladminstrationssystem
Referensnummer: KS-2018-689
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35710000 Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4)
II.1.4.
Kort beskrivning
Tjänst avseende ett skoladministrationssystem
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35710000 Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4), 35711000 Ledning, styrning och kommunikationssystem, 48810000 Informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Östhammars kommun, Barn- och utbildningsförvaltningen (BoU) avser bjuda in leverantörer till upphandling avseende ett nytt Skoladministrationssystem. Upphandlingen omfattar samtliga skolformer; såsom förskolan, grundskolan, gymnasiet, vuxenskolan samt ev. kulturskolan.
Följande tre viktiga initiativ, som framgår av SKL:s handlingsplan för Strategi för eSamhället, avses uppnås med kommande upphandling:
— Enklare och effektivare skoladministration
— Tillgång till modern och öppen IT-infrastruktur för lärande
— Effektiv administration och IT-drift
Den totala avtalstiden som avses är maximalt åtta (8) år.