485440-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Tekniska konsulter Borlänge 2020
Referensnummer: GNU 2020/101
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för tekniska konsulttjänster åt Borlänge kommun och dess bolag inom
Brandprojektering
El-, tele- och dataprojektering
Geoteknik och Miljö
Konstruktionstjänster
Akustik, buller och vibrationer
Mark- och VA-projektering
Uppdragen avser utförande av konsulttjänster inom aktuella konsultområden efter avrop från beställare. Konsultområdena kommer att utvärderas separat och avtal kommer att tecknas för varje område separat. Anbud lämnas på områdena separat. Anbudsgivare har möjlighet att lämna anbud på en eller fler områden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71316000 Konsulttjänster för telekommunikation, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2
Del nr: 3
Geoteknik och miljö
Del nr: 4
Del nr: 5
Mark- och va-projektering
Del nr: 6