48550-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Täby: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende Besiktningar av lekplatser och utomhusgym
Referensnummer: KFA 2021/185-29
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Täby kommun bjuder in till anbudsgiving i upphandling avseende Besiktning av lekplatser och utomhusgym. Kommande ramavtal omfattar årlig besiktning av kommunens samtliga utomhusgym samt lekplatser som förvaltas på Fastighetsavdelningen (ca 83 st), avropsbesiktning i entreprenader samt rådgivning och granskning av handlingar i samband med projekt. I upphandlingen finns även option för beställaren att utlösa avseende årlig besiktning för ytterligare ca 50 lekplatser som förvaltas av avdelningen Teknik och stadsmiljö.
Täby fastighets AB är avropsberättigade på ramavtalet.
Kommunen avser teckna kontrakt med 1 leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Täby kommun inkl. dotterbolag förvaltar totalt ca 130 st objekt avseende lekplatser och utomhusgym. Därtill genomförst ett 10-tal entreprenader inom området årligen och som potentiellt omfattar behov av besiktning, rådgivning samt granskning av handlingar.