485504-2022 - ÄndringSverige-Gävle: Utvärderingskonsulttjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Programutvärdering av React-EU
Referensnummer: 2022/00278
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79419000 Utvärderingskonsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Programområde React-EU utformas för att komplettera och förstärka den nationella arbetsmarknadspolitiken. Därigenom kan fler arbetslösa ta del av insatser för att stärka sin ställning på arbetsmarknaden och övergå till arbete eller utbildning. Uppdraget avser att genomföra en programutvärdering av React-EU i syfte att bedöma medlens ändamålsenlighet och effekter på deltagarna, kostnadseffektivitet samt hur medlen bidragit till att uppnå syftet med det tematiska målet.