485619-2023 - ResultatSverige-Skillingaryd: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ackumulatorns fundament - Värmeverk, Götafors
Referensnummer: UH-2023-033
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar arbete med grundläggning och betongarbete för fundamentet till en ny ackumulatortank enligt bifogade handlingar i AFB.32. Djup till berg enligt utförd bergssondering varierar mellan 9,5–12,5 meter från befintlig marknivå. Befintlig marknivå varierar mellan +195,645 och +195,830 enligt handlingar i AFB.32. Fundamentet pålas med RD-stålrörspålar som fylls med betong enligt entreprenörens anvisningar. Se handlingar i AFB.32.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45210000 Byggnadsanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Installation av potentialutjämning/jordning av armering i betong inklusive ingjutna kontaktplattor eller motsvarande anslutningspunkt mot utvändig nedledare ingår i entreprenaden, se jordningsunderlaget i AFB.32. Jordningsmaterial levereras av Beställaren.
Utformning av ackumulatortankens infästning i fundamentet är ej klarlagt då ackumulatortanken ej är upphandlad ännu och ska kompletteras med byggstyrande underlag av ackumulatorns leverantör.
Schakt och återfyllning utförs i annan entreprenad samt dränerande lager av makadam och geotextil.
I projektet för ackumulatortanken ingår en teknikbyggnad (Servicerum) där själva byggnaden ingår i ackumulatorleveransen. En gjuten betongplatta för byggnaden kan behöva utföras i denna entreprenad. Option på betongplattan lämnas i anbudet.
Detaljerade uppgifter angående entreprenadens omfattning framgår av förfrågningsunderlaget i sin helhet, se AFB.32.