485620-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Generalkonsultuppdrag - Om och tillbyggnad av fastigheten Heden 24:12, Engelbrektsgatan 69–71, Göteborg
Referensnummer: 18/9
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
GöteborgsLokaler avser att genomföra en ombyggnad med tillhörande nybyggnad av fastigheten Heden 24:12 på Engelbrektsgatan 69–71 (Kvarteret Opalen).
En förstudie är genomförd under 2016–2017 vilket resulterade i en plan att påbygga fastigheten med 3 våningar samt tillbygga en ny galleria mot Sten Sturegatan. Total tillkommande yta beräknas till ca: 2 000 m2.
Utöver ovan nämnd tillbyggnad ska övriga delen av fastigheten totalrenoveras avseende installationer bygg, vvs, el m.m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik, 71314100 Tjänster på elområdet, 71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror, 71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71324000 Byggnadsekonomisk kalkylering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen