See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Lou Öppet förfarande
Beskrivning: A233.053/2025 Kriminaltekniskt förbrukningsmaterial för fältverksamhet
Föregående meddelande: 146650-2026
Typ av förfarande: Öppet
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: A. Avgjutningsmaterial
Beskrivning: För att säkra fingeravtryck, verktygsspår, fotspår, däckmärken, personmärken och större märken.
Intern identifierare: LOT-0001
Huvudklassificering (cpv): 35200000 Polisutrustning
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: C. Fingeravtryckspulver och fingeravtryckspenslar
Beskrivning: För framkallning av fingeravtryck
Intern identifierare: LOT-0002
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: D. Tejper
Intern identifierare: LOT-0003
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: E. Linjaler
Beskrivning: För att mäta upp storlekar vid fotografering av spår m.m.
Intern identifierare: LOT-0004
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: F. Tester för förprövning
Beskrivning: För förprövning av exempelvis humant blod.
Intern identifierare: LOT-0005
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: G. Teleskoprör/knivrör
Beskrivning: För förvaring av knivar och andra vassa föremål.
Intern identifierare: LOT-0006
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: H. Dokumentationsmaterial
Beskrivning: För markering, säkring av spår och bevismaterial.
Intern identifierare: LOT-0007
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: I. Personlig skyddsutrustning fält
Beskrivning: För att skydda användaren samt undvika kontaminering.
Intern identifierare: LOT-0008
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: J. Andningsskydd fält
Beskrivning: För att skydda användaren vid arbete i ohälsosam miljö.
Intern identifierare: LOT-0009
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: K. Kartonger/lådor
Beskrivning: För förvaring och transport av material och/eller för forensiska undersökningar.
Intern identifierare: LOT-0010
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: L. Skjutincidentutrustning
Beskrivning: För undersökning av skjutincidenter.
Intern identifierare: LOT-0011
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: B. Folier
Beskrivning: För avsättning av tvådimensionella avtryck.
Intern identifierare: LOT-0012