485637-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Partille: Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektering av allmän plats inom detaljplan Gökegård och delar av detaljplan Hägnekreken.
Referensnummer: 18/50
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Projekteringsuppdrag för upprättande av projektering inom väg/gata/mark och VA i Partille Kommun.
Bakgrund
Detaljplanen möjliggör för cirka 500 bostäder uppdelade på mindre delområden och med anpassning till natur och topografi. Planen syftar vidare till att möjliggöra ett mindre centrum med bland annat matbutik. Bebyggelsen är tänkt att skapa ett större underlag för service och kollektivtrafik i Öjersjöområdet men också en större variation på utbudet av bostäder. Bostäderna avses vara i blandade upplåtelse och boendeformer: bostadsrätter, äganderätter och hyresrätter, friliggande villor, radhus, parhus, kedjehus och flerbostadshus. Planen innebär ett bevarande av lokala höga naturvärden och fornlämning som finns inom planområdet, förstärkning av tillgängligheten till rekreation samt ett lokalt omhändertagande av dagvatten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311220 Vägingenjörstjänster, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71356400 Tekniska planeringstjänster, 71420000 Landskapsarkitektur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AU ADMINISTRATIVA FÖRESKRIFTER
Dessa administrativa föreskrifter ansluter till AMA AF Konsult 10. För uppdraget gäller ABK 09, Allmänna Bestämmelser för Konsultuppdrag inom arkitekt- och ingenjörsverksamhet av år 2009.
Anbud ska lämnas på det svenska språket. All kommunikation i detta och kommande projekt ska ske på det svenska språket.
AUA.2 Orientering om objektet
Översiktlig information om objektet
AUA.3 Orientering om objektet och uppdraget
Översiktlig tidplan
Detaljplanearbetet pågår och preliminärt antagande av detaljplan är 30 januari 2019.
Prel projekteringsstart 7.2.2019.
Avtalstiden är 12 månader för uppdraget gällande projektering, med möjlighet till förlängning om 2 + 1 år för byggherrestöd under entreprenadskedet. Beställaren (AUA.12) har ensidig rätt att dessförinnan säga upp avtalet med en uppsägningstid om tre (3) månader
AUB.11 Upphandlingsförfarande
Denna upphandling genomförs med tillämpning av Öppet förfarande enligt bestämmelserna i lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
AUB.15 Förutsättningar för upphandlingens genomförande
Partille kommun förbehåller sig rätten att avbryta denna upphandling om inget anbud motsvarar ställda krav, om inkomna anbud överstiger budgeterade kostnader för upphandlingen eller om förutsättningarna för upphandlingen förändras genom verksamhetsmässiga eller politiska beslut, som påverkar eller förändrar förutsättningarna för upphandlingens fullföljande eller om det finns andra sakliga skäl för att avbryta upphandlingen.
Avtalstecknande kommer att ske under följande förutsättningar:
Antagande av detaljplan är 30 januari 2019.
Ifall planen hävs på grund av politiska och/eller juridiska domstolsbeslut, äger kommunen rätt att häva kontraktet. Ersättningen för utebliven vinst utbetalas ej.
Partille kommun kommer att upphandla en projekteringsledare/beställarstöd, som följer upp projekteringen och samordnar granskningen. Det konsultbolag som kommunen tecknar avtal med för utförande av aktuell projektering kommer inte kunna komma ifråga vid en parallell upphandling av byggledare/projekteringsledare för Gökegård, då det krävs avtal med två oberoende parter.
AUB.21 Tillhandahållande av förfrågningsunderlag
Anbud ska lämnas elektroniskt via upphandlingssystemet www.tendsign.com. Det är kostnadsfritt för Anbudsgivaren att använda systemet och att lämna anbud. Anbudsgivaren ska registrera sig i TendSign för anbudsgivning. Det är anbudsgivarens ansvar att kontrollera att det konto som finns registrerat i TendSign, och genom vilket anbud lämnas, är uppdaterat med aktuella uppgifter såsom organisationsnummer, adress, kontaktuppgifter etc.
All dokumentation och alla handlingar ska inkomma skriftligen via TendSign och vara författade på svenska. I undantagsfall godkänns bilagor som certifikat och intyg på engelska.
Vid frågor eller behov av support kring hanteringen av systemet går det bra att kontakta TendSign support, vardagar 07.00-17.00 E-post: tendsignsupport@visma.com
Användning av upphandlingssystemet TendSign är kostnadsfritt för Anbudsgivaren.
Anbudsgivaren får genom TendSign:
— tillkommande information
— kontroll av att alla frågor ställda i upphandlingsdokument är besvarade vid avlämnandet
— en tydlig information ifall inte alla obligatoriska krav är ifyllda.