Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förnyad konkurrensutsättning inom DIS-maskintjänster
Referensnummer: 512-9317-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77211000 Tjänster i samband med skogsavverkning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget består i att stubbfräsa dessa stubbar ned till marknivå. Stubbar invid stenar kan lämnas och de som finns nere i diken eller i kanten av diken. Det spån som blir efter stubbfräsningen ska räfsas samman och vid större mängder ska det tas bort. En bedömning görs på plats under arbetets gång.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77200000 Skogstjänster, 77211300 Trädröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen