Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Grönsaker frukter och potatis.
Referensnummer: DU-UPP17-0258
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal på grönsaker, frukter och potatis i enlighet med vad som beskrivs i förfrågningsunderlaget avseende livsmedel till kök i Region Västmanland och Landstinget Sörmland.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03212100 Potatis, 03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03221000 Grönsaker, 03222000 Frukt och nötter, 15310000 Potatis och potatisprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen