485662-2022 - ResultatSverige-Kalmar: Skogstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förnyad konkurrensutsättning inom DIS-maskintjänster
Referensnummer: 512-3013-22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77200000 Skogstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdrag Halltorps naturreservat, Borgholms kommun
På flera platser i naturreservatet men främst i norra delen behöver vindfällen flyttas. Vinterns stormar har lett till många vindfällen och dessa behöver flyttas så att gläntor åter blir fria och framkomligheten för betesdjuren underlättas. Uppskattad arbetstid är 120 timmar för manuell huggare och skotare.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77231000 Skogsskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen