485664-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Instrument för kontroll av fysikaliska egenskaper
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
CO2-kontrollerade inkubatorer
Referensnummer: SU-431-0031-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38400000 Instrument för kontroll av fysikaliska egenskaper
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar tre stapelbara CO2 inkubatorer med skakplattformar som stöder 3x8 liter kulturvolym av mammalieceller och 2x2 stapelbara CO2 inkubatorer (ej skak) med en inre volym över 4 x 300 liter.
Inbjudan till upphandling
Stockholms universitet, i fortsättningen kallad SU, inbjuder företag, i fortsättningen kallad Anbudsgivare, att inkomma med anbud avseende avtal för tre (3) stycken CO2-kontrollerade skakinkubatorer samt fyra (4) stycken CO2-kontrollerade inkubatorer utan skakfunktion till Science for Life Laboratory (SciLifeLab). Upphandlingen är uppdelad för de två paketen och anbud kan lämnas in för något av eller båda systemen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38430000 Detektions- och analysutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar tre stapelbara CO2 inkubatorer med skakplattformar som stöder 3 x 8 liter kulturvolym av mammalieceller och 2x2 stapelbara CO2 inkubatorer (ej skak) med en inre volym över 4 x 300 liter.