485679-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Nyköping: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Årskonsulter
Referensnummer: DU-UPP18-0301
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandla och kontraktera konsulter med specialistkunskap inom följande fackområden. Ett arkitektbolag inkl. inredningsarkitekt samt ett installationsprojekteringsbolag med VVS inkl. sprinkler och styr och energibesiktning samt El inkl. tele, data, brandlarm och hiss.Ramavtalet avser område 1, Eskilstuna, Strängnäs, Katrineholm, Vingåker och Malmköping samt område 2, Nyköping och Oxelösund.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 79931000 Inredningstjänster, 79932000 Inredningsdesign
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen