Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - Färskt nöt- och kalvkött
Referensnummer: 2018-031
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15110000 Kött
II.1.4.
Kort beskrivning
Beskrivning av upphandlingen
Karlskoga kommun inbjuder till anbudsgivning avseende ramavtal på livsmedel inom produktområdet Livsmedel - Färskt nöt- och kalvkött för en avtalsperiod om två (2) år med möjlighet till förlängning i omgångar i ytterligare två (2) år. Syftet med denna upphandling är att säkerställa kommunens/kommunernas behov av säkra leveranser av högkvalitativa livsmedel till samtliga verksamheter och till bästa pris. Leveranser kommer företrädesvis ske till produktions- och mottagningskök inom kommunerna, dock kan även övriga verksamheter inom respektive kommun komma att ropa av på ramavtalet.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15111000 Nötkött, 15111200 Kalvkött, 15131600 Produkter av nöt- och kalvkött, 15131610 Köttbullar av nötkött, 15131620 Nötfärs
II.2.4.