485694-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Personbilar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leasing personbilar, miljöfordon.
Referensnummer: RS/2446/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34110000 Personbilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser leasing av personbilar inom fyra olika miljö- och storleksklasser.
Dessa klasser är:
—Klass A: CO2 utsläpp: 0 g/km, inget minimikrav på tjänstevikt.
—Klass B: CO2 utsläpp: 0 g/km, minimikrav på tjänstevikt 1.600 kg.
—Klass C: CO2 utsläpp: max. 60 g/km, minimikrav på tjänstevikt 1.600 kg, kombi.
—Klass D: CO2 utsläpp: max. 60 g/km, minimikrav på tjänstevikt 1.600 kg, fyrhjulsdrift.
Fordon drivna med gas ingår inte i upphandlingen.
Inom varje klass ovan (A-D) efterfrågas leasingkostnad för fyra årliga körsträckor (mil): 1.500, 2.000, 2.500 och 3.000.
Leasingperioden är 36 månader.
Upphandlingen omfattar Region Jämtland Härjedalen med helägda dotterbolag.
För att ta del av upphandlingens krav och utvärdering behöver intressenter registrera sig i e-avrop och påbörja anbudet. I det skedet framgår skakrav och utvärderingsmetod.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34110000 Personbilar, 66114000 Finansiell leasing
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen