48573-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Ekerö: Städning och renhållning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städtjänster
Referensnummer: KSUH18/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ekerö kommun avser att upphandla städtjänster för skolor, förskolor, dagverksamhet samt kontor.
Upphandlingen är uppdelad i två separata geografiska områden:
1. Ekerö (inklusive Munsö och Adelsö)
2. Färingsö (inklusive Lovö)
Avtal kommer att tecknas med en leverantör per område.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsobjekt Ekerö
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsobjekt Färingsö
Del nr: 2