48576-2019 - ResultatSverige-Malmö: Avfallstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport av farligt och speciallavfall
Referensnummer: 555/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Hämtning av farligt avfall och specialavfall hos Sysavs kunder inom Skåne för vidare transport till Sysavs anläggningar på Spillepeng och transporter av farligt avfall och specialavfall från Sysavs anläggningar på Spillepeng i Malmö till extern behandlare.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen