Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel 2018-2020.
Referensnummer: 2017-1066-05
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15800000 Diverse livsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Kalix kommun samhällsbyggnadsförvaltning inbjuder Er härmed att lämna anbud på upphandlingen ”Livsmedel 2018-2020” enligt detta förfrågningsunderlag. Det årliga inköpsvärdet beräknas till 15 Mkr. Anbud kan lämnas på hela eller delar av kommunens behov. Avtal tecknas med en huvudleverantör och en eller flera delleverantörer. Avsikt är att teckna ramavtal med en (1) huvudleverantör baserat på samtliga varukorgar, samt teckna ramavtal med en eller flera delleverantörer baserat på uppdelade varukorgar. Kommunen garanterar inga volymer eller intäkter. Angivna volymer motsvarar uppskattat årsbehov och ska endast betraktas som vägledning inför anbudsgivningen. Avtalsperiod 2018-03-01 - 2020-02-29.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej