485775-2021 - PlaneringSverige-Gävle: Dataplattformar
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lärplattform för förskola, särskola och grundskola i Gävle kommun
Referensnummer: 11729
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30211300 Dataplattformar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser en ny lärplattform för förskola, särskola och grundskola.
Upphandlingen är uppdelad i två delar:
1. Lärplattform för förskolan
2. Gemensam lärplattform för särskola och grundskola
Målsättningen är att lärplattformen ska vara i skarp drift från och med höstterminens start 2022.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30211300 Dataplattformar, 48000000 Programvara och informationssystem, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen