485792-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Processtöd Vård och omsorg Umeå kommun
Referensnummer: 21211
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå kommun inbjuder till ansökan om deltagande i konkurrenspräglad dialog i rubricerad upphandling i enlighet med upphandlingsunderlag. Parallellt kommer en upphandling av Planeringsverktyg att ske. Processtöd och Planeringsverktyg är komponenter i en gemensam process. Systemstöden ska vara en del i infrastrukturen i verksamheten, stödja grundprocesser, möjliggöra ytterligare digitalisering och utveckling exempelvis genom att kunna erbjuda användarna möjlighet till mobilt arbete, e-tjänster, möjlighet till kommunikation mellan aktörer och mycket mer.  Genom god användarvänlighet ska systemstödet bidra till ökad produktivitet och god arbetsmiljö. Dialogen syftar till att leda fram till ett upphandlingsunderlag som öppnar upp för att kommunens krav och behov, på kort och lång sikt, kan nås via den bästa lösningen som marknaden kan möta upp med. För Umeå kommun är det viktigt med ett nära samarbete med en framtida leverantör under hela avtalstiden. Välkommen att ansöka.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 50 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser köp av en eller flera (nödvändiga) icke-exklusiv/a licens/er som inte är begränsade i tid. Köpt/a licens/er ska inkludera avtal för support och underhåll inklusive rätt till nya versioner.
Avtal kommer att tecknas för ett så kallat helt kontrakt. Det handlar om ett kritiskt verksamhetssystem som kräver en sammanhållen lösning.
Med avsikt att stärka konkurrensen genomförs separata upphandlingar för processtöd och planeringsverktyg. Denna delning av kontrakt sker i huvudsak utifrån kvalitativ basis utifrån de båda verksamhetsgrenarnas specialisering men även kvantitativt då storleken på de båda kontrakten bättre kan komma att matcha fler företags kapacitet.
Avtal löper från och med dag för undertecknande under en första avtalstid om 3 + 2 år (sammanlagt 60 månader) under vilken leveransen levereras och etableras hos kund. Efter denna första avtalstid om maximalt 60 månader förlängs avtalet löpande årsvis (12 månader) om avtalet inte sägs upp av kund minst sex (6) månader innan sista giltighetsdag. Upplägget med en första längre avtalstid syftar till att göra initiala start- och investeringskostnader rimliga för båda parterna.