485800-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Biologiska säkerhetsbänkar klass II.
Referensnummer: V 2017/1776
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning.
Denna upphandling omfattar ramavtal för mikrobiologiska säkerhetsbänkar klass II av standardtyp avsedda för person- och produktskydd.Lunds universitet avser att teckna avtal med två (2) leverantörer. Mikrobiologisk säkerhetsbänk klass II enligt EN12469, ca 1200 mmMikrobiologisk säkerhetsbänk klass II enligt EN12469, ca 1800 mm Mikrobiologisk säkerhetsbänk klass II enligt DIN12980, ca 1200 mm Mikrobiologisk säkerhetsbänk klass II enligt DIN12980, ca 1800 mm.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling omfattar ramavtal för mikrobiologiska säkerhetsbänkar klass II av standardtyp avsedda för person- och produktskydd.Lunds universitet avser att teckna avtal med två (2) leverantörer. Mikrobiologisk säkerhetsbänk klass II enligt EN12469, ca 1200 mm Mikrobiologisk säkerhetsbänk klass II enligt EN12469, ca 1800 mm Mikrobiologisk säkerhetsbänk klass II enligt DIN12980, ca 1200 mm Mikrobiologisk säkerhetsbänk klass II enligt DIN12980, ca 1800 mm.