Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggstäd, flyttstäd,fönsterputsning och Prio 1-städ
Referensnummer: UH-2021-269
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser städuppdrag inom Skellefetå Kommun.
Upphandlingen omfattar städtjänster inom fyra (4) olika områden:
Område 1 - Byggstädning
Område 2 - Flyttstädning
Område 3 - Fönstertvätt
Område 4 - Prio 1-städ
Anbud kan lämnas för alla delområden eller enstaka. Utvärdering kommer att göras på mest fördelaktigt baserat på pris på respektive delområde. Kunden kommer att utse en vinnare per område vilket innebär att Kunden kan komma att anta fyra (4) olika leverantörer.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
OMRÅDE 1 - BYGGSTÄDNING
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90900000 Städning och renhållning, 90910000 Städning, 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90911100 Städning av bostäder, 90911200 Städning av byggnader, 90911300 Fönsterputsning, 90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning, 98340000 Bostads- och kontorstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Sannolik volym för avrop på avtalet baserad på historisk inköpsvolym beräknas till 3 200 000 SEK per år.
Kunden garanterar inga volymer. Leverantören är skyldig att leverera kundens verkliga behov.
OMRÅDE 2 - FLYTTSTÄDNING
Del nr: 2
OMRÅDE 3 - FÖNSTERTVÄTT
Del nr: 3
OMRÅDE 4 - PRIO 1-STÄD
Del nr: 4