2. Förfarande
Förfarande
Titel: VA-material
Beskrivning: Upphandlingen omfattar VA-material som t ex. dricksvattenrör, avloppsrör samt tillhörande kopplingar, skarvsatser, betäckningar etc. Ramavtalet är uppdelad i 6 kategorier: - Kategori 1: Tryckrör och tillbehör - Kategori 2: Självfallsledningar och avlopp - Kategori 3: Brunnar och beteckningar - Kategori 4: Armatur och ventiler - Kategori 5: Vägtrummor och dränering - Kategori 6: Tankar, avskiljare och enskilt avlopp
Intern identifierare: 24/20
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 39715300 VA-utrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 42131200 Konstruktionsindelade ventiler, 42132100 Manöverdon för ventiler, 42997000 Rörledningsutrustning, 44114220 Rör och kopplingar av betong, 44130000 Avloppshuvudledningar, 44162000 Rörsystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000