485859-2020 - ResultatSverige-Jönköping: Miljötjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Diagnostisk kapacitet och kompetens av ljus- och mörk ringröta
Referensnummer: 6.4.11-03151/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90700000 Miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Jordbruksverket bjuder in att lämna anbud på Diagnosverksamhet för analys av förekomst av Clavibacter michiganensis ssp. sepedonica (ljus ringröta) och Ralstonia solanacearum (mörk ringröta) i potatis samt Ralstonia solanacearum i vattenprov.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90711300 Analys av miljöindikatorer utom för byggprojekt, 90721300 Skydd mot förorening av livsmedel och foder, 90732000 Tjänster avseende jordföroreningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Som Sveriges växtskyddsmyndighet är Jordbruksverket ansvarigt för att hindra spridning av växtskadegörare som omfattas av växtskyddslagen. Denna verksamhet styrs i huvudsak av EU-gemensamma regler. I dessa regler finns krav på inventeringar och krav på kontroller vid handel av olika reglerade skadegörare som växtskyddsmyndigheterna inom EU:s medlemsstater ansvarar för att utföra.
För ljus ringröta anges kraven för inventering i Rådets direktiv 93/85/EEG om bekämpning av ljus ringröta och i direktivets bilagor anges de metoder som ska användas vid analys av denna skadegörare. För mörk ringröta anges kraven för inventering i Rådets direktiv 98/57/EG om bekämpning av Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi m.fl. och i direktivets bilagor anges de metoder som ska användas vid analys av denna skadegörare.
Ovanstående direktiv upphävs från och med den 31 december 2021 och och ny reglering avseende dessa skadegörare finns i förordningarna (EU) 2016/2031 om skyddsåtgärder mot växtskadegörare och (EU) 2017/625 om offentlig kontroll och annan offentlig verksamhet. I förordningen (EU) 2016/2031 anges dessutom att sekundära akter ska tas fram för de olika skadegörarna.
Efter att den nya förordningen (* EU) 2017/625 om offentlig kontroll och annan offentlig verksamhet trädde i kraft den 14 december 2019 måste analyserna utföras av ett officiellt laboratorium utsett av den behöriga myndigheten enligt artikel 37 i nämnda direktiv. Jordbruksverket avser att utse upphandlat laboratorium till officiellt laboratorium.