485863-2020 - ResultatSverige-Örebro: Tolktjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av SFI på teckenspråk för döva personer
Referensnummer: Vux 389/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande ramavtal för SFI på teckenspråk för döva personer.
Upphandlingsdokumenten innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för upphandlingen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79530000 Översättartjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsdokumenten innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen. Vi emotser ert anbud med intresse.
Denna upphandling avser ramavtal av SFI på teckenspråk för döva personer för uppskattningsvis 5- 1 0 personer per år.
Örebro kommun har skyldighet att se till att utbildning i svenska för invandrare erbjuds dem som enligt Skollag (2010:800) har rätt att delta i utbildningen. Utbildningen ska kunna påbörjas inom en månad, alternativ inom en vecka för nyanlända som omfattas av lagen (2010:197) om etableringsinsatser för vissa nyanlända invandrare.
Örebro kommun har utbildning i svenska för invandrare i egen regi men på grund av den komplexa specialkompetens för döva SFI-elever som krävs och de lagliga krav som finns, räcker inte den egna verksamheten till varför vi nu väljer att utöka verksamheten tillfälligt med hjälp av en leverantör. Örebro kommun eftersträvar att få en leverantör med stor samarbetsförmåga, ett empatiskt kunnande för målgruppen och ett stort engagemang för den enskilde individens utveckling.
Upphandlande myndigheter
Upphandlande myndigheter för denna upphandling är:
Organisationsnr Upphandlande myndighet
212000-1967 Örebro kommun