485865-2020 - ResultatSverige-Jönköping: Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elprojektering
Referensnummer: 20/80
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal avseende elprojektering vid nybyggnad, ombyggnad och tillbyggnad.
Beställaren tecknar ramavtal med 3 (tre) Leverantörer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71314100 Tjänster på elområdet, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal avseende elprojektering vid nybyggnad, ombyggnad och tillbyggnad
Omfattning
Beställaren avser att genom denna förfrågan upphandla ramavtal avseende el-projektering för uppdrag inom ny-, om- eller tillbyggnadsprojekt för exempelvis:
— Skolor- Förskolor- Äldreboenden, LSS-boenden, Demensboenden- Sport- och fritidsanläggningar- Vårdboenden- Bostäder- Trygghetsboenden.
Uppdragen inom ramavtalet omfattar bland annat:- Delaktighet från skisskede till färdigställande- Platsbesök- Deltaga vid projekteringsmöten- Inventering av befintliga installationer- Utredningar- Upprättande av AF-delar- BAS-P- Rumsbeskrivning- Elbeskrivning- Upprätta rambeskrivningar- Närvara vid byggmöten- Konsulten ska ha förmåga att kalkylera- Deltaga vid 3D-samgranskning- Upprättande av relationshandlingar- Hissbeskrivning- Solkraftsystem- Ritningar ska kunna upprättas i 3D- Mätuppdrag data och el
För uppdrag inom ramavtalet gäller även bilagorna "Elhandlingar omfattning" och "Projektering- EL-anläggning".
Avtalet gäller i 4 (fyra) år, därefter upphör avtalet utan uppsägning. Beställaren har rätt att säga upp avtalet med 6 (sex) månaders uppsägningstid. Ett meddelande om en sådan uppsägning kan äga rum först 6 (sex) månader från avtalets start.
Avrop för Jönköpings kommuns Fastighetsavdelning kommer att ske enligt Fördelningsnyckel med procentfördelning av antal projekt.
För övriga deltagande avdelningar, myndigheter och bolag sker alla avrop enligt rangordning, varvid avrop kommer att ske i fallande ordning.