Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster inom VA teknik och markteknik
Referensnummer: 2018.55
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för konsultuppdrag inom projektering VA teknik samt markteknik.
Syfte och omfattning
Avtal mellan NVK och leverantörerna skall tecknas som ramavtal d.v.s. avtalet ska ge NVK rätt att successivt under avtalsperioden avropa konsulttjänster inom projektering VA -teknik och markteknik. Rangordnade avropsavtal kommer att tecknas med tre anbudsgivare, om så många finns att anta. Uppdragen kan komma att avse arbeten från utredning till projektering och upprättande av slutliga produktionshandlingar, eller delarbeten inom aktuellt konsultområde. Exempel på tjänster är framtagande av förfrågningsunderlag för entreprenader, kostnadskalkyler, CAD- ritning, projekteringsledning. Konsultuppdragen avser såväl större som mindre projekt. För varje uppdrag utses en projektledare som kommer vara beställarens kontaktperson under uppdragstiden i det specifika projektet.
För uppdraget gäller Allmänna Bestämmelser för konsultuppdrag inom Arkitekt och ingenjörsverksamhet ABK 09.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtal mellan NVK och leverantörerna skall tecknas som ramavtal dvs avtalet ska ge NVK rätt att successivt under avtalsperioden avropa konsulttjänster inom projektering VA -teknik och markteknik. Rangordnade avropsavtal kommer att tecknas med tre anbudsgivare, om så många finns att anta. Uppdragen kan komma att avse arbeten från utredning till projektering och upprättande av slutliga produktionshandlingar, eller delarbeten inom aktuellt konsultområde. Exempel på tjänster är framtagande av förfrågningsunderlag för entreprenader, kostnadskalkyler, CAD- ritning, projekteringsledning. Konsultuppdragen avser såväl större som mindre projekt. För varje uppdrag utses en projektledare som kommer vara beställarens kontaktperson under uppdragstiden i det specifika projektet.