See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av truckar
Beskrivning: Försvarsmakten har behov av flera olika typer av truckar från ledstapeltruckar till motviktstruckar men även andra typer av truckar i andra utföranden. Truckarna som behovet avser är såväl standardutförande som försvarsmaktsanpassade truckar, vilka ska användas för fredsproduktion och vid operationer. I Försvarsmaktens truckflotta finns i dag över 1 000 st truckar. Det finns närmare 30 olika fabrikat representerade, men majoriteten är av modellerna BT, Toyota och Jungheinrich. Delar av truckflottan är äldre och föremål för successiv förnyelse med målbilden att ensa fabrikaten i flottan. Miljön där truckarna används är normalt traditionella förråd och lager både över och under jord, utomhus i terräng och inomhus, men även ombord på fartyg och för lastning av flygplan. Tillgången till fungerande elnät kan vara begränsad vilket medför att batteridrivna truckar kan behöva laddas med reservkraft. Vid operationer och övningar kan tillgängliga bränslekvaliteter påverkas vilket gör att truckar med enhetsbränsle (förbränningsmotorer) måste kunna användas. Delar av truckflottan hanterar sprängämnen, ammunintion, farligt gods i klass 1-9, samt brännbara ämnen vilket medför krav på IP-klassning. Försvarsmakten avser att teckna ramavtal med en (1) leverantör som kan stödja Försvarsmakten i att utveckla truckflottan bl.a. genom att tillhandahålla: nya truckar i ett och samma fabrikat i syfte att ensa Försvarsmaktens truckflotta och bistå Försvarsmakten i att säkerställa maskinoptimering förhyrning av truckar vid behov, underhållstjänster, reservdelar, tillbehör, underhållsutrustning till alla olika fabrikat och typer av truckar på ett enkelt och effektivt sätt, kostnadsbesparingar samt möjliggöra anskaffning till fördelaktiga villkor, utbildning av Avropsberättigades personal och möjlighet för Avropsberättigade att kunna avropa begagnade truckar i de fall leverantören har sådana till försäljning.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 42415000 Gaffeltruckar, truckar, plattformstruckar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:108038:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 42415100 Lyfttruckar, 42415110 Gaffeltruckar, 42415200 Truckar, 42415300 Plattformstruckar, 42419000 Delar till lyft- och hanteringsutrustning, 42419200 Delar till truckar, 42415210 Truckar med hanteringsutrustning