485910-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Banktjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Banktjänster
Referensnummer: 18151
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66110000 Banktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser köp av banktjänster till Umeå kommun och dess koncern med tillhörande bolag. Det befintliga bankavtalet med Swedbank går ut den 30 april 2019. Avtalet omfattar flödesrelaterade cash managementtjänster, koncernkontosystem med checkkredit samt löneförmedling. Upphandlingen omfattar dock inte avtal om lån (exklusive checkkrediten) eller derivat.
För 2017 redovisade Umeå kommunkoncern ett resultat på 259 milioner SEK. Antal årsarbetare 2017 var 12900. Verksamhetens intäkter uppgick till 4,5 miljarder SEK och skatteintäkter samt utjämning/statsbidrag till ytterligare 6,7 miljarder SEK. Nettoinvesteringarna uppgick till drygt 1,5 mdkr med en självfinansieringsgrad kring 150 % (93 % exklusive reavinsten från försäljning av fastigheter från AB Bostaden). Den totala balansomslutningen var 20,2 miljarder SEK
Avtalet beräknas gälla för perioden 2019-05-01 till 2022-04-30 med möjlighet till två års förlängning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För 2017 redovisade Umeå kommunkoncern ett resultat på 259 milioner SEM Antal årsarbetare 2017 var 12900. Verksamhetens intäkter uppgick till 4,5 miljarder SEK och skatteintäkter samt utjämning/statsbidrag till ytterligare 6,7 miljarder SEK. Nettoinvesteringarna uppgick till drygt 1,5 mdkr med en självfinansieringsgrad kring 150 % (93 % exklusive reavinsten från försäljning av fastigheter från AB Bostaden). Den totala balansomslutningen var 20,2 miljarder SEK.