48593-2017 - ResultatSverige-Luleå: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
UV-VIS-NIR Spectrofluorimeter for PL, PLE and TRPL.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Luleå.
Nuts-kod SE332 Norrbottens län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Luleå University of Technology has a plan to start a new research study in the field of solar conversion technology. Experimental Physics subject, at the Division of Material Science, Department of Engineering Science and Mathematics will start a research line on the synthesis and characterization of advanced materials for next-generation solar cells. Optical spectroscopies are strategic characterization techniques for advanced functional materials.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.