485930-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Falun: Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för konsulttjänster inom kompetensområdena Ventilation inklusive styr (V) och Värme och sanitet (VS)
Referensnummer: Ä2018-4221
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal under 2019-2020 med option för 1 + 1 år för konsulttjänster inom kompetensområdena Ventilation inklusive styr (V) respektive Värme och sanitet (VS). Uppdragen kan variera i omfattning och komplexitet och innefatta rådgivning, utredningar och projektering rörande projekt inom ny-, om- och tillbyggnad samt underhåll av framförallt bostäder. Även lokaler kan förekomma.
Avtal kommer att tecknas med två (2) leverantörer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71315410 Inspektion av ventilationssystem, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen