485988-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Systemstöd för kompetensutveckling, LMS
Referensnummer: 2.2-1161-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
SiS avser att upphandla ett avtal för systemstöd för kompetensutveckling, det vill säga ett Learning Management System (LMS). Upphandlingsföremålet benämns i upphandlingsdokumenten som "Systemet", "Systemstödet" eller "Tjänsten".
Systemstödet ska levereras som en on-premises-lösning i form av en körklar lösning där anbudsgivaren har ansvar för att lämna systemdokumentation av lösningen. Upphandlingen omfattar även utbildning och förvaltning i form av support och underhåll. Tjänsten omfattar även stöd vid implementering inklusive driftsättning.
SiS beräknar att cirka 6000 medarbetare ska använda Systemet i olika behörighetsroller såsom superadministratör, administratör, utbildare, chef och användare. Av dessa utgör cirka 5 stycken superadminstratörer, cirka 30 stycken administratörer, cirka 100 stycken utbildare, cirka 250 stycken chefer och resterande medarbetare i behörighetsrollen användare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48931000 Programvara för utbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
SiS arbetar för att utveckla, säkra och följa upp kvaliteten i våra tjänster och insatser. SiS bedriver ett aktivt arbete för att våra medarbetare ska kunna utvecklas och stora insatser görs på utbildningsområdet inom till exempel metod- och programverksamhet. Förmågan att attrahera, utveckla och behålla rätt kompetens kräver ett systematiskt arbete med kompetensutveckling. Därför ska ett systemstöd implementeras för att stödja SiS arbete med kompetensutveckling.
Syftet med upphandlingen är att tillgodose SiS behov av systemstöd, för att stödja myndighetens arbete med kompetensutveckling inom följande områden:
·       hantering av utbildningsadministration
·       plattform för webbutbildningar
·       andra aktiviteter inom kompetensutveckling
·       uppföljning inom kompetensutveckling
Hantering av utbildningsadministration
SiS hanterar idag all utbildningsadministration för interna utbildningar manuellt, med stöd av webbformulär på intranät, mail och arbetsdokument i Word och Excel. Inom utbildningsadministrationen hanteras också bokningar av lokaler, beställningar av logi samt förtäring. Viss administration hanteras centralt av enheten för kompetensförsörjning och viss administration hanteras lokalt på enheter och avdelningar i verksamheten. Vi har behov av att ha ett systemstöd där all administration kan hanteras, både för att effektivisera och kvalitetssäkra administrationen.
Plattform för webbutbildningar
Idag har vi ett fåtal webbutbildningar som finns tillgängliga via vårt intranät. Vi har därmed ingen möjlighet att följa upp vilka eller hur många medarbetare som genomför dem. Det finns också problem med att genomföra webbutbildningarna genom vissa av våra webbläsare. Vi har behov av ett systemstöd för samtliga våra webbutbildningar, som fungerar för samtliga medarbetare i myndigheten.
Andra aktiviteter inom kompetensutveckling
Utbildning är en form av kompetensutveckling, andra former är till exempel nätverkande, projektarbete och lärande i arbetet. Inom dessa former finns aktiviteter som till exempel erfarenhetsutbyte, samarbetsövningar och självskattning i utveckling av kompetens. Dessa aktiviteter har vi ett behov av att kunna genomföra strukturerat och med möjlighet att följa upp.
Uppföljning inom kompetensutveckling
Uppföljning av utbildningar och andra former av kompetensutveckling sker i dag manuellt, vilket är tidskrävande. Uppföljningen kan också ske lokalt på enheter och avdelningar. Vi har behov av ett systemstöd för att kunna ha en effektivare uppföljning som inkluderar hela myndighetens aktiviteter inom kompetensutveckling. Uppföljningen syftar bland annat till att kunna utveckla vårt arbete inom området kompetensutveckling, samt att kunna säkerställa att vissa obligatoriska utbildningar eller aktiviteter är genomförda.
Tjänsten ska vara implementerad och driftsatt senast 12 veckor efter avtalets undertecknande. Målet är att tjänsten ska vara driftsatt senast 20 februari 2022.
Preliminär avtalsperiod är från och med 2021-11-20 till och med 2025-11-19. Beställaren har därefter rätt att förlänga Avtalet ytterligare tre (3) år med ett (1) år i taget, dock längst till och med 2028-11-19.