486057-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Norrtälje: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Genomlysningslab Norrtälje Sjukhus
Referensnummer: XC 2106-0768
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Tiohundra välkomnar leverantören att lämna anbud på genomlysningslab till Norrtälje Sjukhus, enligt upphandlingsdokumentet.
Tiohundra har för avsikt att teckna avtal med en leverantör som kan utföra hela uppdraget. Ett anbud lämnas för uppdraget.Målet med upphandlingen är att införskaffa ett genomlysningslab till Norrtälje Sjukhus med en hög kvalité till en attraktiv kostnad.Syftet med upphandlingen är att Norrtälje sjukhus tillsammans med leverantören ska få en lyckad avtalsperiod.
Det uppskattade värdet för upphandlingen är 7 300 000 SEK exklusive mervärdeskatt.
Förteckning över upphandlingsdokumenten
Administrativa föreskrifter
Kvalificering av leverantör
Krav på Uppdraget
Pris och Utvärdering
Avtalsvillkor
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33110000 Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling, 33111000 Röntgenapparatur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens omfattning samt förfarande
Uppdraget avser Röntgenutrustning till genomlysningslab på Norrtälje Sjukhus. Uppdraget ska genomföras i den omfattningen och i enlighet med de krav och villkor som anges i upphandlingsdokumentet. Tiohundra har för avsikt att teckna avtal med en leverantör som kan utföra hela uppdraget. Ett anbud lämnas för uppdraget.Upphandlingens mål och syfte:Målet med upphandlingen är att införskaffa ett genomlysningslab till Norrtälje Sjukhus med en hög kvalité till en attraktiv kostnad.Syftet med upphandlingen är att Norrtälje sjukhus tillsammans med leverantören ska få en lyckad avtalsperiod.
Det uppskattade värdet för upphandlingen är 7 300 000 SEK exklusive mervärdeskatt. Inga volymer garanteras och uppskattningen utgör ingen utfästelse. Förfarande:Denna upphandling genomförs med ett öppet förfarande enligt Lagen (2016:1145) om Offentlig Upphandling, LOU. Upphandlingsförfarandet medger inte förhandling, varför det är av stor vikt att alla krav och förutsättningar enligt detta upphandlingsdokument följs och att bästa villkor lämnas redan i anbudet.
Avtalstid
Avtalet gäller från det datum då det undertecknats av båda parter och gäller för Tiohundra under två (2) år från det att den sista levererade utrustningen gått i garanti.Avtalstid för apparatspecifikt förbrukningsmaterial gäller under utrustningens garantitid med möjlighet till förlängning efter garantitidens utgång till dess att utrustningen tas ur bruk.
Upphandlingsdokumenten är Tiohundras underlag i upphandlingen. Den avser att ge en saklig och allsidig information om förutsättningarna för upphandlingen och uppdraget.Upphandlingsdokumenten omfattar följande delar:
Bilaga 1 - KravspecifikationBilaga 2 - RitningBilaga 3 - Dörrmått transportvägar till RöntgenBilaga 4 - Lämnande av PrisBilaga 5 - ProduktlistaBilaga 6 - Regions Stockholms miljöprogram Bilaga 7 - Tiohundras HållbarhetspolicyBilaga 8 - Rengöring 1Bilaga 9 - Rengöring 2Bilaga 10 - Uppförandekod för leverantörerBilaga 11 - PUB-avtalBilaga 12 - Utfasningslista kemBilaga 13 - Utfasningslista varor