486106-2018 - ResultatSverige-Ludvika: Snöröjning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Handsopning och handskottning Falun 2018
Referensnummer: GNU 2018/106
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar tillhandahållande av renhållningsarbetare inkl. fordon för manuell skräpplockning och tömning av ca 100 st papperskorgar, ogräsbekämpning samt handskottning och halkbekämpning för hand.
Handskottning och halkbekämpning omfattar:
— Trappor ca 10 st,
— Busshållplatser,
— Väderskydd,
— Cykelställ,
— Livräddningsplatser,
— Parkeringsautomater,
— Papperskorgar och dylika anordningar
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90620000 Snöröjning, 90612000 Gatsopning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen