486127-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Enköping: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Hyresbostäder är ett allmännyttigt bostadsbolag som till 100 % ägs av Enköpings kommuns moderbolag AB som i sin tur ägs till 100 % av Enköpings kommun. Bolaget äger och förvaltar ca 3 000 bostadslägenheter och 31 000 kvm lokaler.
AB Enköpings Hyresbostäder är certifierade enligt ISO avseende kvalitet, miljö och arbetsmiljö. Företagets ambition är att under 2018 certifiera sig enligt ISO 44001:2017 (Ledningssystem för affärsrelationer i samverkan).
I ett första steg inbjuder vi nu intresserade leverantörer att skicka in en anbudsansökan avseende tekniska konsulter.
Enbart anbudssökanden som uppfyller samtliga krav i Intresseinbjudan med bilagor kommer att inbjudas att lämna anbud.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71200000 Arkitekttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71420000 Landskapsarkitektur, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen