486141-2021 - ResultatSverige-Karlstad: Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nätkommunikation WAN 2021
Referensnummer: RS/210897
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser:
·       Nätkommunikation WAN 2021
Regionen har verksamheter i hela Värmland och måste kunna tillgodose alla behov för respektive verksamhet. Det finns olika behov och olika förutsättningar. Verksamheter ändras, kommer till och avslutas – och regionen måste hela tiden ha kontroll på förutsättningarna tillsammans med leverantören.
Det kommer tecknas ett separat avtal för varje position som framgår av bilaga 3 Regionförbindelser, anbudspris och utvärdering.
Regionen ämnar teckna följande avtal:
·       Svartfiber
o    Beräknad avtalstid 4 år med option för regionen om förlängning 48 månader + 24 månader.
·       Övriga kapacitet
o    Beräknad avtalstid 3 år med option för regionen om förlängning + 24 månader.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Svartfiber
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: Övrig kapacitet