See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Karriärvägledning 2024 nationell upphandling
Beskrivning: Tjänsten Karriärvägledning utgörs av kvalificerad karriärvägledning enligt vägledningsmetoder som vilar på vetenskaplig grund. Tjänsten ska innehålla individuell vägledning och individuell information även om vissa aktiviteter utförs i grupp och en examinerad studie- och yrkesvägledare ska ansvara för varje deltagares sammanhållna vägledningsprocess. Studie- och yrkesvägledaren ska genomföra kartläggningssamtal och individuella vägledningssamtal samt samordna övriga aktiviteter om dessa aktiviteter genomförs av annan personal. Leverantören ska organisera och anpassa upplägget av tjänsten så att den utgår från varje deltagares behov utifrån var deltagaren befinner sig motivationsmässigt samt i förhållande till omgivande förutsättningar. Nyttan av deltagande i en aktivitet och den röda tråden behöver vara tydlig för deltagaren som ska vara involverad i sin planering och förstå sin väg ända fram till slutmålet efter genomgången tid i tjänsten. Leverantören ska uppmärksamma hur normer kan styra val av studier och arbete och utmana deltagarens föreställningar om yrken, kompetenser och utbildningar utifrån kön samt social och kulturell bakgrund. Tjänsten riktar sig till alla som är inskrivna på Arbetsförmedlingen som av Arbetsförmedlingen bedöms ha behov av karriärvägledning.
Intern identifierare: Af-2024/0063 2940
Förfarandets viktigaste kännetecken: Upphandlingsförfarandet enligt 19 kap. LOU.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 80000000 Undervisning och utbildning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Upphandlingen avser ett ramavtal med uppskattade volymer och takvolymer. Inga garanterade volymer finns. Ramavtalets uppskattade värde anges nedan för samtliga 37 leveransområden totalt och är beräknat utifrån offererade priser i snitt i föregående upphandlingar av samma tjänst samt den aktuella upphandlingens takvolymer i samtliga leveransområden under fyra år och en option om utökande av takvolymer med 25%. Ett antal kvalificeringskrav ska uppfyllas, bl.a. omsättningskrav och krav på referensuppdrag. Tilldelningsgrunden är bästa förhållande mellan pris och kvalitet. Arbetsförmedlingen kommer att teckna ramavtal med max tre (3) leverantörer per leveransområde enligt rangordning som beskrivs i avsnitt "Viktning av pris och kvalitet samt rangordning" i förfrågningsunderlaget. Avropsordningen är beskriven i avsnitt "Avropsordning av tjänsten".
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Leveransområde Skellefteå
Beskrivning: Tjänsten på leveransområdet Skellefteå ska tillhandahållas inom Skellefteå kommun.
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Leveransområde Umeå
Beskrivning: Tjänsten på leveransområdet Umeå ska tillhandahållas inom Umeå kommun.
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Leveransområde Liljeholmen
Beskrivning: Tjänsten på leveransområdet Liljeholmen ska tillhandahållas inom Stockholms kommun. Lokalen i detta leveransområde ska, förutom uppfylla övriga krav i avsnitt "Lokaler" i generella delen, vara belägen inom 400 meter från Liljeholmens tunnelbanastation.
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Leveransområde Visby
Beskrivning: Tjänsten på leveransområdet Visby ska tillhandahållas inom Visby kommun.
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Leveransområde Danderyd
Beskrivning: Tjänsten på leveransområdet Danderyd ska tillhandahållas inom Danderyds kommun.
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Leveransområde Solna
Beskrivning: Tjänsten på leveransområdet Solna ska tillhandahållas inom Solna kommun.
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Leveransområde Växjö
Beskrivning: Tjänsten på leveransområdet Växjö ska tillhandahållas inom Växjö kommun.
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Leveransområde Malmö
Beskrivning: Tjänsten på leveransområdet Malmö ska tillhandahållas inom Malmö kommun.
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Leveransområde Karlshamn
Beskrivning: Tjänsten på leveransområdet Karlshamn ska tillhandahållas inom Karlshamns kommun.
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: Leveransområde Ljungby
Beskrivning: Tjänsten på leveransområdet Ljungby ska tillhandahållas inom Ljungby kommun.
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: Leveransområde Karlskrona
Beskrivning: Tjänsten på leveransområdet Karlskrona ska tillhandahållas inom Karlskrona kommun.
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: Leveransområde Avesta
Beskrivning: Tjänsten på leveransområdet Avesta ska tillhandahållas inom Avesta kommun.
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: Leveransområde Borlänge
Beskrivning: Tjänsten på leveransområdet Borlänge ska tillhandahållas inom Borlänge kommun.
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: Leveransområde Ludvika
Beskrivning: Tjänsten på leveransområdet Ludvika ska tillhandahållas inom Ludvika kommun.
Del (anbudsområde): LOT-0016
Titel: Leveransområde Bollnäs
Beskrivning: Tjänsten på leveransområdet Bollnäs ska tillhandahållas inom Bollnäs kommun.
Del (anbudsområde): LOT-0017
Titel: Leveransområde Eskilstuna
Beskrivning: Tjänsten på leveransområdet Eskilstuna ska tillhandahållas inom Eskilstuna kommun.
Del (anbudsområde): LOT-0018
Titel: Leveransområde Gävle
Beskrivning: Tjänsten på leveransområdet Gävle ska tillhandahållas inom Gävle kommun.
Del (anbudsområde): LOT-0019
Titel: Leveransområde Hudiksvall
Beskrivning: Tjänsten på leveransområdet Hudiksvall ska tillhandahållas inom Hudiksvalls kommun.
Del (anbudsområde): LOT-0020
Titel: Leveransområde Nyköping
Beskrivning: Tjänsten på leveransområdet Nyköping ska tillhandahållas inom Nyköpings kommun.
Del (anbudsområde): LOT-0021
Titel: Leveransområde Västerås
Beskrivning: Tjänsten på leveransområdet Västerås ska tillhandahållas inom Västerås kommun.
Del (anbudsområde): LOT-0022
Titel: Leveransområde Arvika
Beskrivning: Tjänsten på leveransområdet Arvika ska tillhandahållas inom Arvika kommun.
Del (anbudsområde): LOT-0023
Titel: Leveransområde Hagfors
Beskrivning: Tjänsten på leveransområdet Hagfors ska tillhandahållas inom Hagfors kommun.
Del (anbudsområde): LOT-0024
Titel: Leveransområde Hallsberg
Beskrivning: Tjänsten på leveransområdet Hallsberg ska tillhandahållas inom Hallsbergs kommun.
Del (anbudsområde): LOT-0025
Titel: Leveransområde Karlskoga
Beskrivning: Tjänsten på leveransområdet Karlskoga ska tillhandahållas inom Karlskoga kommun.
Del (anbudsområde): LOT-0026
Titel: Leveransområde Säffle
Beskrivning: Tjänsten på leveransområdet Säffle ska tillhandahållas inom Säffle kommun.
Del (anbudsområde): LOT-0027
Titel: Leveransområde Borås
Beskrivning: Tjänsten på leveransområdet Borås ska tillhandahållas inom Borås kommun.
Del (anbudsområde): LOT-0028
Titel: Leveransområde Göteborg
Beskrivning: Tjänsten på leveransområdet Göteborg ska tillhandahållas inom Göteborgs kommun.
Del (anbudsområde): LOT-0029
Titel: Leveransområde Skövde
Beskrivning: Tjänsten på leveransområdet Skövde ska tillhandahållas inom Skövde kommun. Då behov uppstår av att tjänsten genomförs på annan plats i leveransområdet än på den permanenta leveransorten ska anbudsgivaren genomföra tjänsten inom följande kommuner: - Lidköpings kommun.
Del (anbudsområde): LOT-0030
Titel: Leveransområde Trollhättan
Beskrivning: Tjänsten på leveransområdet Trollhättan ska tillhandahållas inom Trollhättans kommun.
Del (anbudsområde): LOT-0031
Titel: Leveransområde Uddevalla
Beskrivning: Tjänsten på leveransområdet Uddevalla ska tillhandahållas inom Uddevalla kommun.
Del (anbudsområde): LOT-0032
Titel: Leveransområde Oskarshamn
Beskrivning: Tjänsten på leveransområdet Oskarshamn ska tillhandahållas inom Oskarshamns kommun.
Del (anbudsområde): LOT-0033
Titel: Leveransområde Hultsfred
Beskrivning: Tjänsten på leveransområdet Hultsfred ska tillhandahållas inom Hultsfreds kommun.
Del (anbudsområde): LOT-0034
Titel: Leveransområde Jönköping
Beskrivning: Tjänsten på leveransområdet Jönköping ska tillhandahållas inom Jönköpings kommun.
Del (anbudsområde): LOT-0035
Titel: Leveransområde Västervik
Beskrivning: Tjänsten på leveransområdet Västervik ska tillhandahållas inom Västerviks kommun.
Del (anbudsområde): LOT-0036
Titel: Leveransområde Kalmar
Beskrivning: Tjänsten på leveransområdet Kalmar ska tillhandahållas inom Kalmars kommun.
Del (anbudsområde): LOT-0037
Titel: Leveransområde Tranås
Beskrivning: Tjänsten på leveransområdet Tranås ska tillhandahållas inom Tranås kommun.
Del (anbudsområde): LOT-0038
Titel: Leveransområde Vetlanda
Beskrivning: Tjänsten på leveransområdet Vetlanda ska tillhandahållas inom Vetlanda kommun.