486157-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Borgholm: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Cirkulationstvätt
Referensnummer: 19/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Cirkulationstvätt
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98311000 Tvättinsamling, 98311100 Tvätthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet omfattar cirkulationstvätt för omvårdnadspersonal inom äldreomsorg, hemsjukvård och omsorg inom Borgholms kommun. Med cirkulationstvätt avses en tjänst där Leverantören äger, tvättar, lagar och distribuerar arbetskläder som hyrs av beställaren.
De arbetskläder som avses är basal hygienplagg - kortärmade överdelar (även klänning) och byxor, shorts samt tights/leggings. Även huvuddukar ingår i Ramavtalet. Arbetskläderna ska tryckas med Borgholms kommuns logo.
Ramavtalet är ett avtal utan volymförpliktelser. Antagen leverantör är skyldig att leverera beställarens verkliga behov.