486163-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Halmstad: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
E-handel av dagligvaror i hemtjänsten
Referensnummer: HN 2019/00269
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att teckna ett ramavtal för e-handel av dagligvaror åt kunder i hemtjänsten som har fått beviljat bistånd/hjälp med inköp av dagligvaror.
Kommunen betalar för plock/leverans medan dagligvarorna betalas av kunderna via av leverantören tillhandahållen webbshop.
För närvarande finns ca 730 kunder till hemtjänsten som är beviljade hjälp med inköp inom Halmstads kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15800000 Diverse livsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen