486211-2018 - ResultatSverige-Karlshamn: Säkerhetstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakningstjänster
Referensnummer: UH-2017-217
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens syfte är att säkerställa Karlshamns kommun, Karlshamnsbostäder ABs och Karlshamns Hamn ABs behov av bevakningstjänster.
Uppdraget omfattar beställarens behov av:
— Rondbevakning och ordningsvakt
— Parkeringsbevakning
— Larmmottagning och larmförmedling utförs av larmcentral
— Larmutryckning
— Trygghetsjour
— Felanmälan till fastighetsjour i beredskap
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79710000 Säkerhetstjänster, 79711000 Larmövervakningstjänster, 79713000 Vakttjänster, 98351110 Tjänster utförda av parkeringsvakter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen