486219-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Sollentuna: Teknisk analys eller konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Trafikplaneringskonsulter.
Referensnummer: Dnr: 2017/0088 UPPH.156
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal avseende trafikplaneringskonsulter för utförande av uppdrag åt beställaren. Syftet med upphandlingen är att täcka Beställarens behov av trafikplaneringskonsulter. För mer information om upphandlingen och omfattningen, se annonserat underlag.
Denna upphandling är en samordnad upphandling mellan Sollentuna kommun, AB Sollentunahem och Sollentuna Energi & Miljö AB (SEOM). Detta innebär att varje upphandlande myndighet var för sig fattar tilldelningsbeslut samt tecknar avtal med vinnande anbudsgivare. Samordnat tilldelningsbeslut skickas ut av Sollentuna kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 24 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63712700 Trafikkontroll, 71313100 Konsulttjänster för bullerkontroll, 71322500 Teknisk konstruktion av trafikanläggningar, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster, 72227000 Konsulttjänster för dataanalys, 79720000 Utredning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar ramavtal avseende trafikplaneringskonsulter för utförande av uppdrag åt Beställaren. Syftet med upphandlingen är att täcka Beställarens behov av trafikplaneringskonsulter. För mer information om upphandlingen och omfattningen, se annonserat underlag.