48623-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Jordbruksmaskiner – Timmerbilar till SG/Södra Viken
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelTimmerbilar till SG/Södra Viken
BeskrivningUpphandlingen avser leasing av 2 timmerbilar/läsår för att bedriva utbildning på Sunne Gymnasieskola Södra Viken med start hösten 2025 (ca 9 månader = läsår). Vid läsårets slut återlämnas lastbilen och vid nästa läsårs början påbörjas ny leasingperiod av nytt fordon. Avtalet sträcker sig över 4 läsår (=ca 36 månader). Option att på samma villkor leasa ytterligare fordon till undervisningen, exempelvis ytterligare timmerbil, lastväxlarfordon eller fordon för godstransporter.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 16000000 Jordbruksmaskiner
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92510:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 34140000 Tyngre motorfordon