486231-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Administrativa byråtjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Journalskrivning på distans.
Referensnummer: 17-1807
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
75120000 Administrativa byråtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
SLSO har behov av att vid olika tillfällen ta hjälp av skrivbyrå för utskrift av patientjournal data utförda av medicinska sjuksköterskor i verksamhetens journalsystem för de verksamheter som använder digital diktering.
Avropen kan avse enstaka uppdrag eller uppdrag för en längre period.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79131000 Dokumentationstjänster, 92312211 Skrivbyråtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppförandekod.
Anbudsgivaren ska, i sitt arbete som utförs för SLSO:s räkning, följa Stockholms läns landstings gällande uppförandekod för leverantörer, se bilaga 1 - Uppförandekod för leverantörer.
Upphandlingens omfattning.
SLSO bjuder in till att lämna anbud på Journalskrivning på distans.
SLSO beräknar att årlig volym av [Journalskrivning på distans] uppgår till cirka 2 000 000 SEK per år. Till skillnad från tidigare avtal innebär detta avtal en väsentlig minskning då SLSO har fattat ett inriktningsbeslut som innebär att skrivbyrå endast ska användas undantagsvis.
Upphandlingen omfattar följande:
SLSO har behov av att vid olika tillfällen ta hjälp av en skrivbyrå för transkribering av patientjournaldata i verksamhetens journalsystem för de verksamheter som använder digital diktering. Upphandlat ramavtal specificerar inte omfattning eller upplägg av tjänsten. Varje verksamhet inom SLSO beslutar självständigt, i samråd med leverantören, i vilken omfattning och i nivå samt vilket upplägg som ska gälla för respektive verksamhet. SLSO avser därför att upphandla ett ramavtal för att tillgodose dessa tjänster.
Uppdragen kan avse enstaka uppdrag eller uppdrag för en längre period.
Tjänsten ska vara tillgänglig för de verksamheter som använder något av journalsystemen TakeCare och Obstretrix.
SLSO kommer att anta en leverantör för hela uppdraget. Upphandlingen är inte lämplig att dela upp då SLSO genomför en gemensam upphandling för att kunna dra nytta av samordningseffekterna som uppstår av att ha samma leverantör för hela uppdraget.
SLSO kan inte garantera några volymer under avtalstiden. SLSO:s enheter kommer att göra avrop som står i relation till SLSO behov vid varje tidpunkt under avtalsperioden.
Avtalstid.
Avtal tecknas för perioden 2018-01-18 - 2019-12-31 eller om det tecknas senare; från det datumet och två (2) år framåt. Om ingen uppsägning sker av SLSO senast fyra veckor innan avtalstidens slut förlängs avtalet automatiskt med ytterligare 12 månader. Avtalet kan endast förlängas 2 gånger. Vid avtalstidens slut upphör avtalet att gälla utan föregående uppsägning. Total avtalstid är fyra (4) år.
Förteckning över upphandlingsdokumenten.
Upphandlingsdokumenten är den upphandlande myndighetens underlag för upphandlingen. Det avser att ge en saklig och allsidig information om förutsättningarna för upphandlingen och uppdraget.
Upphandlingsdokumentationen omfattar följande delar:
— Anbudsinbjudan,
— Kravspecifikation,
— Avtalsvillkor,
— Bilaga 1 - Stockholms läns landstings uppförandekod för leverantörer,
— Bilaga 2 lämplighetsprövning.