486347-2021 - ResultatSverige-Göteborg: Inredning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inredningsdetaljer och möbler för hemlika miljöer
Referensnummer: EUI 21 017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39200000 Inredning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet ska tillgodose ett behov av inredningsdetaljer och möbler för hemlika miljöer till ett ringa värde och med kort leveranstid. Utrymmena som avses är exempelvis lunchrum/köksutrymmen, vilorum och lägenheter som används som gästforskarbostäder där respektive skola står för möbleringen/inredningen av utrymmet. Ramavtalet gäller nya inredningsdetaljer och möbler och omfattar avtalad leverantörs kompletta sortiment inom avtalsområdet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39100000 Möbler, 39140000 Möbler för hemmet, 39143110 Sängar och sängkläder samt särskilda hemtextilier, 39143113 Hemtextilier för särskilda ändamål, 39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering, 39221110 Porslin, 39240000 Bestick, 39290000 Diverse inredning, 39298000 Statyetter, prydnadsföremål; foto- eller tavelramar samt speglar, 39298200 Tavelramar, 39299300 Glasspeglar, 39500000 Textilvaror, 39510000 Hushållstextilier
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om upphandlingen
Ramavtalet ska tillgodose ett behov av inredningsdetaljer och möbler för hemlika miljöer till ett ringa värde och med kort leveranstid. Utrymmena som avses är exempelvis lunchrum/köksutrymmen, vilorum och lägenheter som används som gästforskarbostäder där respektive skola står för möbleringen/inredningen av utrymmet. Ramavtalet gäller nya inredningsdetaljer och möbler och omfattar avtalad leverantörs kompletta sortiment inom avtalsområdet. Varje institution/avdelning/enhet har sina egna lunchrum/pentryn i varierande storlekar. Lunchrummen är utrustade med "normalutbud" av husgeråd för att personalen ska kunna tillreda sin medhavda lunch, samlas för fika, avtackning etc. Gästforskarbostäderna är av mindre karaktär (1:or, 2:or och 3:or) och ska ha en hemlikkänsla. Möbelbeståndet byts ut successivt efter förslitning. Inredningsdetaljerna och möblerna är inte tänkta för så kallad offentlig miljö (där ramavtal redan finns).
Upphandlingen omfattar:
Inredningsdetaljer av ringa värde såsom tavelramar, ljusstakar, vaser, lampor, speglar
Textilier såsom mattor, sovrumstextilier, filtar, badtextilier, kökstextilier, sängkläder, täcken, kuddar, gardiner, duschdraperier
Husgeråd exempelvis köksredskap, porslin, glas och bestick
Möbler till hemlika miljöer exempelvis sängbord, köksbord och stolar, soffor, soffbord till vardagsrum
Sängar och dagbäddar (standardsortiment)
Göteborgs universitet har 220 st gästforskarbostäder i egen regi. Chalmers har i dagsläget 58 gästforskarbostäder till sitt förfogande, övriga lärosäten har ett fåtal gästforskarbostäder.