Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektering av Östergatans ombyggnad samt exploatering av Kv Gåsen.
Referensnummer: MOS.2017.1806
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Projekteringen är uppdelad i två skilda markentreprenader som ska samprojekteras:
1. Östergatan med dess korsningar i Kvarngatan och i Gasverksgatan. Detaljprojektering och förfrågningsunderlag till entreprenaden på Östergatan ska vara färdigt i slutet av september år 2018.
2. Ett mindre exploateringsområde söder om Östergatan med tillhörande nya lokalgator samt en park med lekplats. Förfrågningsunderlaget till den andra entreprenaden ska vara klart i februari 2019.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71541000 Byggteknisk projektledning, 79418000 Konsulttjänster för upphandling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen