486388-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Ängelholm: Socialt arbete
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hemhandling.
Referensnummer: KS 2016/597
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85310000 Socialt arbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Plock och leverans av varor till biståndsberättigade i Ängelholms kommun samt tillhandahållande av webbshop för beställningar.
Information om upphandlingen.
Upphandlingen syftar till att åstadkomma en lösning för hemhandling av dagligvaror via e-handel till de som fått beviljat hemhandling som bistånd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 98000000 Andra samhälleliga och personliga tjänster, 98514000 Hemtjänst
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Med Ängelholms demografiska struktur där man har en högre andel äldre än i riket behövs tid och resurser omfördelas för att frigöra tid till omvårdnadsarbete.
Målgruppen är personer (brukare) som på grund av funktionsnedsättning inte själva kan handla och/eller transportera hem sina dagligvaror. Upphandlingen avser varuplock och transport samt webbshop för inköp. Kostnaden för varorna betalas av brukaren.
Det är cirka 210-300 personer per månad som får bistånd i form av hemhandling av dagligvaror. Normen är inköp en gång per vecka.
Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden.
Avtalstiden är två år med möjlighet till förlängning/förlängningar på upp till två år.
Upphandlingen kommer att resultera i ramavtal för succesiva avrop av det samlade behovet under avtalstiden.
Vid en eventuell överprövning och vid händelser som kommunen inte rimligen kunnat förutse kan startdatum för avtalet förskjutas. Den totala avtalslängden kommer att vara densamma som angivits ovan.
Omfattning.
Avtalet avser varuplock och transport till biståndsberättigade. Vidare omfattas att leverantören ska tillhandahålla en webbshop där beställningar kan ske. Kommunen betalar plock och transport. Varorna betalas av brukaren.
Avtalet innehåller inte några utfästelser om att avropa en viss volym under avtalsperioden.Avrop från detta avtal görs utifrån kommunens behov. Leverantören förbinder sig att leverera det verkliga behovet.