486391-2023 - PlaneringSverige-Stockholm: Bilbesiktning
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Besiktningstjänster för personbilar, tunga fordon, släp och MC
Referensnummer: FM2022-19993
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71631200 Bilbesiktning
II.1.4.
Kort beskrivning
Besiktningstjänster för personbilar, tunga fordon, släp och MC.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 9 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Försvarsmakten har behov att upphandla besiktningstjänster för flertalet typer av fordon som används över hela landet. För att lösa daglig verksamhet inom Försvarsmakten så framförs olika fordon, exempelvis personbilar, tunga fordon, MC, släp, och buss.
Försvarsmakten har för avsikt att upphandla besiktningstjänster för Försvarsmaktens fordonspark bland annat innehållande personbilar, tunga fordon, MC, släp, och buss. Även andra typer av fordon så som gavellyft, andra typer av Tjänster som framtida Leverantören har i sitt Tjänsteutbudförteckning.