486404-2018 - ResultatSverige-Norrköping: FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vetenskapsutvecklare till SMHI inom väderradar
Referensnummer: 2018/1593/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
SMHI har behov av en konsult med kompetens i gränslandet mellan systemutveckling och radarvetenskap, där det gäller att förstå båda världar och vara familjär med begreppsvärlden inom radar.
SMHI håller på att förnya hela sin väderradarproduktion, från Radaranläggning till mottagnings- och bearbetningssystem. SMHI använder systemet Baltrad. Systemet har många möjligheter, men delar är otillräckligt testat och behöver vidareutvecklas för att ta till vara potentialen. Nya delar behöver också utvecklas för att till fullo ta till vara de nya möjligheter som de nya väderradaranläggningarna erbjuder. SMHI har behov av kompetens i gränslandet mellan systemutveckling och radarvetenskap, där det gäller att förstå båda världar och vara familjär med begreppsvärlden inom radar. Erfarenhet av att förädla forskningskod till ett strukturerat och driftsatt system är viktigt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212100 Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72246000 Konsulttjänster för system, 72250000 System- och stödtjänster, 73200000 FoU-rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kortfattad beskrivning av efterfrågad vara/tjänst
Bakgrund och mål med upphandlingen