486407-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikation som tjänst - Framtidens telefoni
Referensnummer: RS/221190
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ”Kommunikation/Telefoni som tjänst” bland annat:
·        Fasta och mobila operatörstjänster.
·        Fasta och mobila anknytningstjänster.
·        Integrationer inom röst och data.
·        Mobila datatjänster.
·        Service- och supporttjänster.
·        Anslutning mot mobila företagsnät (MFN)
·        Patientingång (Contactcenter/Callback).
Beräknad avtalstid 5+5+5 år
·        Från avtalsstart till driftstart ska all projektering, förberedelser, integrationer och utbildningar genomföras tillsammans med tester för verifiering av ställda krav vars testresultat ska vara godkända av regionen i enlighet med leverantörens anbudshandlingar och gällande leveransplan.
·        Övertagande/Effektiv leveransdag av tjänsten ska ske senast 2023-10-01.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 210 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning, 51000000 Installation (utom programvara), 51300000 Installation av kommunikationsutrustning, 64000000 Post- och telekommunikationstjänster, 64200000 Telekommunikationstjänster, 64210000 Telefon- och dataöverföring, 64211000 Tjänster för offentliga telefoner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
·        Fasta och mobila operatörstjänster.
·        Fasta och mobila anknytningstjänster.
·        Integrationer inom röst och data.
·        Mobila datatjänster.
·        Service- och supporttjänster.
·        Anslutning mot mobila företagsnät (MFN)
·        Patientingång (Contactcenter/Callback).